ارده و خواص بی نظیر آن

ارده :

ارده و خواص بی نظیر آن
ارده و خواص بی نظیر آن

ارده نام نوعی غذاست که از کنجد کوبیده شده به دست می‌آید. ارده خود به تنهایی یک ماده غذایی کامل برای هر وعده غذایی بویژه صبحانه است. ارده فاقد هر گونه افزودنی، اعم از شیمیایی و غیرشیمیایی است و به‌عبارتی صددرصد طبیعی است.

اطلاعات غذایی ارده :
مقدار در هر
(انرژی (کیلوکالری ۵۹۴
چربی کل  ۵۴ گرم
چربی اشباع  ۸ گرم
چربی چنداشباع‌نشده  ۲۴ گرم
چربی تک‌اشباع‌نشده  ۲۰ گرم
کلسترول  ۰ میلی گرم
سدیم  ۱۱۵ میلی گرم
پتاسیم  ۴۱۴ میلی گرم
کربوهیدرات کل  ۲۱ گرم
فیبر غذایی  ۹ گرم
قند  ۰٫۵ گرم
پروتئین  ۱۷ گرم
ویتامین آ ۶۷ IU ویتامین ث ۰ mg
کلسیم ۴۲۶ mg آهن ۹ mg
ویتامین د ۰ IU ویتامین ب۶ ۰٫۱ mg
ویتامین ب۱۲ ۰ µg منیزیم ۹۵ mg

خواص ارده از نظر طب قدیم :

ارده و خواص بی نظیر آن
ارده و خواص بی نظیر آن

در کتب طب سنتی با نام رهشی امده است و ان عبارت است از کنجد پوست گرفته بریان که نرم ساییده شده باشد و به صورت مایع در اید و روغن ان را نگرفته باشند .

از نظر طبیعت طبق نظر حکمای طب سنتی گرم وتز است . و از مظر خواص معتقدند که برای تقویت نیروی جنسی و تقویت بدن مفید است . اگر به طور غلیظ خورده شود دیر هضم و ثقیل است و اشتها را از بین می برد برای رفع این عوارض آن را باید با عسل و سرکه مخلوط کرد و خورد .

* ارده نرم کننده ی سفتی ها و ورم ها ی سفت داخلی است و دمل ها زرا نیز نرم می کند و مسکن درد ان است هم چنین ضماد و مالیدن ان نیز همین خواص را دارد .

* در مناطق خاور دور از نظر خواص دانه ی کنجد متفق القول اید که مغذی و نرم کننده است . برای نرم کردن سینه مفید است و ملین و مسهل است .
* مدر قاعده آور است .

دانه های سیاه کنجد از نظر خواص ترجیح داده می شود .

* این دانه ها به عنوان پاد زهر مورد توجه است و به علاوه برای معالجه ی بی حسی ، کرختی ، فلج ، یبوست و کاهش فشار خون بالا تجویز می شود .
* هم چنین برای رفع بیماری ها ی رحم توصیه می شود .

* مدر قاعده اور است . دانه های سیاه کنجد از نظر خواص ترجیح داده می شود .

* همچنین برایرفع بیماری های رحم توصیه می شو . روغن دانه های کنجد جانشین برتری برای روغن زیتون است و به عنوان ظرف برای تهیه پمادها ، ماده مفیدی است و برای این کار باید سر را با آن مالش داد .

* برگهای کنجد لعاب زا می باشد و نرم کننده و محلل است دم کرده ن برای ردشد موی سر نافع است دم کرده گیاه کامل مدر است.

ارده و خواص بی نظیر آن
ارده و خواص بی نظیر آن

خاصیت اصلی انواع شیره و ارده، انرژی‌زا بودن آنهاست و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین غذا محسوب می‌شوند.
اما حواس‌تان باشد که هر دوی این مواد به غیر از انرژی‌زا بودن، درصد بالایی کالری هم دارند و اگر شما فرد کم‌تحرکی هستید که روزانه بیش از ۲۰دقیقه پیاده‌روی منظم ندارید یا ورزش نمی‌کنید، بدانید که با خوردن این دو ماده مغذی، حتما چاقی و عوارض آن انتظارتان را می‌کشد.
** ارده و شیره هر دو گرمی هستند و آب روی آتش برای خلاص شدن از رطوبت سردی‌خوردن.
** قند حلواارده و حلواشکری و شیره برای افراد دیابتی مضر است؛ گرچه شیره خرما به دلیل داشتن مواد قندی کم‌ضرر (گلوکز و ساکاروز)، برای بیماران دیابتی ضرر کمتری دارد ولی خوردن آن را به آنها توصیه نمی‌کنیم.
به تازگی دو کارخانه به تولید حلواارده برای بیماران دیابتی پرداخته‌اند که در آن از قند مصنوعی و بی‌ضرر استفاده شده است.
** آن کلسترول را کاهش می‌دهد.
** از کنجد در درمان اختلالات کبد و کلیه استفاده می‌شود و برای درمان استخوان درد و درد مفاصل هم مفید است.
** به دلیل تحرک بالای کودکان، مصرف حلوا ارده در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی لازم به آنها، باعث تقویت حافظه‌شان هم می‌شود.
** شیره انگور هم درست مانند خود انگور مقدار قابل توجهی ویتامین «آ»، «ب»و «ث» دارد و در ضمن ضدنفخ هم هست.
** همچنین شیره انگور در بدن باعث دفع اوره و مقداری از اسیدهای غیرمفید بدن می‌شود و کارشناسان تغذیه آن را پاک‌کننده بقایای غذاها در روده و معده می‌دانند. البته شیره انگور محرک اعمال کبدی هم هست و به خون‌سازی نیز کمک می‌کند.
** شیره انگور و خرما، هر دو تسکین‌دهنده دردهای رماتیسم و امراض شریانی و وریدی هستند.
** در ترکیب غذایی خرما، فسفر و آهن وجود دارد که مصرف شیره خرما در وعده صبحانه باعث فعال شدن سلول‌های عصبی و در ضمن مانع ایجاد کم‌خونی در افراد می‌شود.
** شیره و ارده هر دو طبیعت گرم دارند و مصرف آن برای گرم‌مزاج‌ها موجب غلیظ شدن صفرایشان می‌شود و نتیجه آن، جوش زدن در صورت و بدن‌شان است که راه درمانش هم خوردن میوه‌های تازه با طبیعت سرد است.

ارده و خواص بی نظیر آن
ارده و خواص بی نظیر آن

در ایران و بسیاری از کشورهای عربی و آسیایی میانه ارده را بطور مستقیم و یا با شیره های طبیعی نظیر شیره انگور ، شیره خرما و حتی شربت شکر یا مربا مخلوط نموده و فرآورده ای بنام ارده و شیره را تهیه می کنند که بعنوان صبحانه یا شام مورد استفاده قرار می گیرد .

ارده همچنین یکی از ترکیبات اصلی در تولید حلوا محسوب می گردد که معموالٌ از مخلوط کردن ارده با یک شیره کامالٌ غلیظ و سفید رنگ حاصل از پخت شکر و گلوکز بدست می آید.

در خاورمیانه از ارده در تولید برخی غذا های محلی نظیر هوموس تهیه و باباگانوج استفاده می گردد . هوموس یک غذای محلی است که ازمخلوط کردن ارده با نخود پخته له شده و برخی ترکیبات طعم دهنده و ادویه جات بدست می آید . بابا گانوج نیز از مخلوط کردن ارده با بادمجان پخته شده تولید می شود.

محصول دیگر که از دانه های کنجد پوستگیری، فرکاری و آسیاب شده تهیه می گردد سس ارده می باشد که با توجه به این امر که ارده دارای مقادیر باالیی روغن گیاهی مفید می باشد لذا جهت تهیه سس نیازی به استفاده از روغن های گیاهی برخالف سایر سسهای ساالد و چاشنی ها نیاز نبوده که از این حیث دارای ارزش باالیی می باشد. امروزه سس های ارده در انواع غذاها بویژه فالفل در کشورهای عربی و به عنوان سس های ساالد در آسیای شرقی مورد استفاده قرار می گیرد.

admin-site
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ارتباط با ما
یزد - اردکان - میدان چادرملو - بلوار امام خمینی (ره) - بالاتر از درمانگاه احمد آباد -کارگاه تولیدی تحفه اردکان و مستانه
مسئول فروش عمده محصولات آقای ابومحمدی 09131536500-03532225703--برای فروش خرده و آنلاین آقای کارگر 09133744501
kargar.narin@gmail.com
X