ارده در افسانه ها و قدمت ارده در اردکان

 

بر اساس افسانه هاي اشوري ،وقتي خدايان براي افرينش جهان ملاقات کردند ،شرابي از کنجد (sesame)نوشيدند.در افسانه هاي هندي ،دانه هاي کنجد، بي مرگي و جاودانگي را بيان مي کند ارده به کنجد بدون پوست، بوداده و آسياب شده‌اي گفته مي‌شه که روغن‌گيري نشده. ارده حاوي پروتئين، ويتامين D ، B و E هست. مقدار روغنش هم ۵۰ % و شامل اسيدهاي چرب اشباع شده مثل اسيد اولئيک هست.ارده نبايد طعم و بوي تند داشته باشد.
به جاي حلوا ارده که معمولا ما به آن حلواشکري مي‌گوييم، شايد بهتر باشد که از خود ِ ارده استفاده کنيم.
و چون ارده طعم شيرين ندارد، آن را با عسل مخلوط مي کنيم.آزمايش کنيد. فکر کنم پشيمون نمي‌شويد.
ضمن اين‌که هيچ ماده افزودني هم نداره و تمام موادش هم صد در صد طبيعيه.

حلواارده يکي از غذاهاي قديمي است که تبديل توليد سنتي آن به توليد صنعتي باعث حفظ و ماندگاري آن در فهرست غذاها و الگوي مصرف ايراني‌ها شده است.

حتما میدانید که اکثرا ارده را مردم بیشتر با نام اردکان میشناسند البته این بدان معنا نیست که ارده مختص و تولید این شهر بوده ولی خب از زمانی که اعتبار زیاده هم داره یعنی حدود ۷۰ الی ۸۰ سال که ارده در این شهر به صورت عالی وحرفه ای تولید و مصرف میشده است و از قدیمیهای به نام افرادی چون شابلی و ….  را میتوان نام برد و همچنین در حال حاضر یکی از بزرگترین و حرفه ای ترین شهر ها در ایران در ضمینه تولید ارده جایی نیست جزء اردکان یزد در کل :

اگر امروز اين غذا را به صورت بسته‌بندي شده در بازار به آساني مي‌خريم روزهاي زيادي صرف شده تا دست‌اندرکاران توليد اين ماده غذايي آن را به صورت امروزي درآورده و حفظ کنند. تلاشي شيرين که طعم صبحانه‌هاي خانوار ايراني را شکرين کرده است .
فرمودند :
ارده شيره رو هم فراموش نکنيم. يعني همين ارده‌ي عزيز را با شيره‌(انگور يا خرما يا عسل و …) مخلوط کنيم.
فوق‌العاده خوش‌مزه و پر انرژي.
ارده خود به تنهايي يک ماده غذايي کامل براي هر وعده غذايي بويژه صبحانه است.ارده فاقد هر گونه افزودني اعم از شيميايي و غير شيميايي است و به عبارتي صددرصد طبيعي است .ماده اصلي و تنها ماده تشکيل دهنده آن کنجد است.

 

نحوه مصرف ارده
ارده را به طرق مختلفي مي‌توان مصرف نمود .ميتوان آنرا بصورت خالص و بدون هيچگونه افزودني با نان مصرف کرد و يا مواد شيريني از قبيل:عسل،شيره اعم از شيره نبات،خرما،انگور ومربا به آن اضافه نمود.ميزان افزودني بسته به ذايقه افراد متفاوت است مردم اين سامان ازارده خوراک بسيار خوشمزه‌اي بنام اشکنه ارده که غذاي بسيار لذيذ و مقوي است تهيه مي‌کنند و روش تهيه آن بدين صورت است که ابتدا مقدار يک و يا دو قاشق غذاخوري ارده و مقداري روغن ترجيحا روغن حيواني ومقدار لازم نمک و فلفل داخل ظرفي ريخته و سپس باندازه يک ليوان آب جوش به آن اضافه کرده و به آرامي مخلوط نموده و با نان تريت کرده و مصرف مي نمايند. اشکنه ارده غذاي بسيار مناسبي براي سحري در ماه مبارک رمضان مي‌باشد.

admin-site
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ارتباط با ما
یزد - اردکان - میدان چادرملو - بلوار امام خمینی (ره) - بالاتر از درمانگاه احمد آباد -کارگاه تولیدی تحفه اردکان و مستانه
مسئول فروش عمده محصولات آقای ابومحمدی 09131536500-03532225703--برای فروش خرده و آنلاین آقای کارگر 09133744501
kargar.narin@gmail.com
X