تفاوت روغن کنجد با روغن ارده کنجد

آیا می دانید که تفاوت روغن کنجد با روغن ارده کنجد در چیست؟

(( مطالبی که در این صفحه مطالعه میکنید مقاله ای از حکیم دکتر روازاده میباشد و مختصری توضیحات نویسنده سایت برای …))

نکته ی بسیار مهمی که همواره مورد توجه نیاکان ما بوده است و از آنها به ما وام نهاده شده است استفاده از روغن ارده کنجد است. با نگاهی دقیق به کتاب های کهن به این نتیجه می رسیم که حکما برای روغن کنجدی که بدون تفت داده شدن و تبدیل به ارده شدن تهیه می شده است، ارزش غذایی قائل نبودند مگر آن که آن را برای مصارف دارویی به شکل ضماد استعمال می نمودند. اما روغن خوراکی تهیه شده از کنجد را پس از تبدیل کردن کنجد به ارده و سپس روغن گیری از ارده به دست می آورند. لذا روغن کنجد هرگز خاصیت روغن ارده کنجد را ندارد و آن چه در اسناد کهن و کتب مربوط مشاهده می گردد غذاییت چندانی ندارند و خوراکی نیست. در ذیل متنی از کتاب مفاتیح الارزاق ص۷۹۳ ج ۱ آمده است که دقیقاً گویای همین مطلب می باشد. لذا از کلیه ی دوست داران تغذیه ی سالم و علاقه مندان به روزی ها و مائده های طبیعی بر سر سفره های ایرانی خواهشمندیم از مصرف روغن کنجد که خوراکی نیست و امروز هم روغن گیری آن بسیار در بازار رایج گشته است و شما در میدان ها و بازار های مرکزی شهر دستگاه هایی را می بینید که جلوی چشم مشتری!! روغن کنجد غیر خوراکی را با تبلیغاتی برجسته توزیع می نمایند خودداری فرمایید. در کتاب مذکور آمده است؛ اگر روغن آن را از کنجد پوست نکنده بگیرند آن را روغن هل نامند. و اگر از کنجد پوست کنده و بریان که همان ارده است اخذ نمایند لزوجت آن کمتر است و حتماً می دانید که هر غذای لزجی به کبد آسیب های جدی می رساند که کمترین آن داشتن کبد چرب است و اگر آن را نرم بکوبند و با آب آنقدر به هم بزنند تا گرم شود و روغن آن جدا گردد و سپس بردارند رطوبت آن بیشتر می شود پس طبیعت آن به تری می رود و گرم و تر و بهاری معتدل می گردد البته بعد آن را در آب جوش می سایند تا روغن به دست آید و دست آخر آن را در حالت پخته شده ساییده و کوبیده و این روغن مناسب خوردن است که روغن ارده نام گرفته است.((منظور از روغن کنجد غیر خوراکی تمام روعن ها نیست منظور استاد روغنی که پوست گرفته نشده باشد و تصفیه نشده باشو وگرنه مشکلی نیست))

طبیعت روغن ارده کنجد آن در دوم گرم و تر وتا هفت سال قوت آن باقی می ماند و قابل مصرف است.

تذکر مهم:
عصاران کنجد باید به این نکته مهم که همیشه نیاکانمان در روغن گیری رعایت می کرده اند توجه داشته باشند که به ازای ۱۰۰ کیلو ارده کنجد مقدار ۲۰ لیتر آب سالم را آرام آرام و به دفعات به آن اضافه کنند تا روغن آن زلال و شفاف گردد و آب را یک باره بر روی آن نریزند.
از شما عزیزان می خواهیم که این بدعت را که به جای تهیه روغن کنجد از ارده کنجد، به طور مستقیم از دانۀ کنجد روغن کشی می کنند و به آن افتخار هم می کنند کنار گذاشته و از این نوع روغن که غیرخوراکی است دوری کنند و همگان را نیز مطلع نمایند.((طبق گفته اداره استاندارد روغنهایی که مستقیما بدون هیچ عملیاتی از دانه های خوراکی گرفته میشود قابل خوردن انسان نمیباشد و کاملا مظر میباشد و نه تنها ایران در تمام کشورها این نوع روغن ممنوع میباشد))

و حال برای علاقه مندان به تعمق در متون کهن پزشکی ایران زمین دقیقاَ متن تحت اللفظ کتاب را می آوریم تا نسبت به جایگزین کردن روغن کنجد حتی به شکل عرضه ی آن و روغن گیری آن جلوی چشم مشتری!!! برای تبلیغات به جای روغن ارده کنجد خوراکی واقعی که اصلا طبیعت متفاوتی دارد و بر عکس روغن کنجد، کبد را از آلودگی ها و چربی ها پاک می کند چون گرم و تر است و لزوجت هم ندارد جداً دقت لازم را به عمل بیاورند.

متن کتاب مفاتیح الارزاق

«وروغن آن را اگرازکنجد غیر مقّشر بریان بگیرند آن را «دُهْنُ الحَلّ» نامند؛ به فتح حای مهمله و تشدید لام، و لزوجت این زیاد است. واگر مقّشّر بریان اخذ نمایند، لزوجت آن کمتر و چون آن را نرم کوبند و با آب به دست، خوب بزنند تا گرم شود و روغن آن جدا گردد، دارند، بر رطوبت غالب [است].

و آنچه سائیده در آب جوش دهند تا روغن حاصل گردد، آن را طبیخ نامند. و سائیده و یا کوبیده آن را بدون استخراج روغن « اُشی » نامند، که به فارسی «اَوْده» گویند. طبیعت آن گرم وتر.

افعال و خواصّ روغن ارده کنجد:

آشامیدن آن با ادویه مناسبه منقّح وملیّن ومرطّب ومسمّن ورافع احتراقات حادث از خلط حاد وضیق النّفس، وسعال یابس وقرحه ریه وتشنّج یابس قویتر ازکنجد، ودر قرحه البول مانند کنجد. ودر مزورهای مرض بعد ازدهن لوز وفسق نافعترین ادهان [است].»

روغن کنجد رااز کنجدغیرمقشر ( با پوست ) می گیرند که نامش هم «دُهْنُ الحَلّ»است. لزوجت آن بسیارزیاد است ومی دانیم که هر غذای لَزِجی برای کبد مضراست وچربی کبد می آورد.

امااگر مقشّر بریان (پوست کنده بریان (ارده )) اخذ نمایند لزوجت آن کم تر است و اگر آن را به نرمی بکوبند و روغنش را جدا کنند رطوبت آن افزایش می یابد. اگر داخل آب جوش بریزند و بسایند و بکوبند به آن ارده ( اَوْده، اُشی ) می نامند که طبیعت آن گرم وتر می شود.

خواص:

ملیّن رطوبت زا، چاق کننده، رفع صفرای سوخته سودا، تنگی نفس، سرفه خشک، زخم ریه وآسم، تشنج خشک ودر ادرار سوختگی کودکان وسوزش ادرار.»

منبع: ص۷۹۳مفاتیح الارزاق ج
admin-site
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
 • محمد از ساری ۲۱ مهر ۱۳۹۶ / ۰۱:۳۱
  0 0

  درود بر شما. بزرگوار آقای روا زاده یا فلان کس در طب قدیم معصوم و بدون اشکال نیستند . هستند؟ علم امروزی پیشرفت کرده و کسی در قدیم آنتی اکسیدان و امگا۳ و .. رو نمی شناخت و نقطه ی دود و حد حرارتی آن را مطلع نبود و علم امروزی به این رسیده است که در دمای بیش از ۱۸۷ درجه سانتیگراد ، آنتی اکسیدان موجود در کنجد و ویتامین E آن از بین میرود . ارده کنجد که یک بار بو داده می شود و دمای ۲۰۰ درجه را رد می کند سبب از بین رفتن آنتی اکسیدان موجود در کنجد می شود و ارزش غذایی آن را کم کی کند و فقط انرژی زا بودن و پروتیین و .. آن حفظ می شود. خیلی ها از عوام بدون تحقیق علمی ندانسته به حرف های جناب روازاده اطمینان می کنند ( که من برخی حرف هایشان را قبول دارم چون متعصب هم نیستم به طب نوین و یا به طب قدیم ) و روغن ارده کنجد بو داده شده را برای سرخ کردن استفاده می کنند که با توجه به حذف آنتی اکسیدان درون روغن ارده کنحد در فرآیند بو دادن ، اینک موقع سرخ کردن با این رون با تماس مستقیم اکسیژن با روغن تحت دمای سرخ کردن که حدود ۱۸۰ درجه هست، پیوند دوگانه ی موجود در روغن بدلیل نداشتن سرباز محافظ یا همون آنتی اکسیدانت، روغن به راحتی اکسید شده و این خطرناک خواهد بود و سرطان زا. این اکسید شدن یک پدیده ی شیمیایی غیر قابل انکار است و جناب روازاده به این پدیده توجهی ندارند و گویا از علم شیمی بی اطلاع اند. این وظیفه ی من مهندس شیمی بود که جنابعالی رو در جریان قرار بدهم. ضمنا روغنی که سر چهار راه گرفته می شود و بدون فیلتر فیزیکی با روغنی که در کارگاه های مجهز روغن کشی گرفته می شود که یکی از بزرگترین سازنده ی دستگاههایش شرکت کرن کرافت آلمان هست،بخاطر فیلترینگ عالی اش ، هرگز مواد ناخالص وارد روغن نمی شوند. لذا نفرماید که خارجی ها از روغن فرابکر یا همون پرس سرد کنجد ،فراری اند و اینگونه اذهان را بدون دلیل و مدرک نهراسانید بزرگوار من. کارشناسان داخل کشور هم حتی حاضر نیستند به مضر بودن روغن نباتی پالم دار که تو تبلیغات به دروغ می گویند صد در صد بدون پالم !! چه انتظاری دارید که در مورد روغن کنحد نظر درست بدهند؟. این کارشناسان به درد لای جرز می خورندو من سه ماه دوره ی کارآموزی ام رو در کارخانه های روغن کشی بهپاک بهشهر طی کرده ام و من میدونم که توی این روغن های آشغال صنعتی چه کوفتی وارد میشه!!! روغن استخراج شده از کنجاله های حاصل از کنجد و دانه های پرس گرم شده که با حلال هگزان سرطان زا تا خرخره می خوان روغن رو از تفاله های کنجد جدا کنند هزاران ضرر دیگه رو وارد روغن می کنند و حتی تا درون سویا هم نفوذ میکنه و در مرحله ی خشک کردن و جدا سازی تحت بخار باز هم درصدی از هگزان تو خورد سویای خوراکی و نیز روغن استخراج شده باقی می ماند . بماند که بعد از این کار ها تسویه ی شیمیایی و رنگ زدایی و بد تر از اون افزودن روغن پالم نتگ مننده ی عروق و عامل سکته ی قلبی رو هم بهش با درصد بالایی می افزایند تا به قول خودشون بشه روغن مخصوص سرخ کردنی و مقاوم به حرارت. آخه روغن مایع پالم( از نخل روغنی میگیرن و از مالزی وارد میشه) تا ۲۵۰ درجه تحمل حرارتی داره ولی با چه قیمتی به روغن نباتی افزوده میشه؟؟؟ خطر سکته ی قلبی و افزایش کلسترول بد خون.
  اینه دارند جنایت می کنند جنایت.
  حق نگهداتون – یا علی
  محمد خدادادی از ساری
  ۰۹۳******۷۳ تلفن و تلگرام من هست

  • admin-site ۲۳ مهر ۱۳۹۶ / ۱۲:۴۲
   0 0

   سلام
   با تمام احترام به حرفهای جنابعالی
   ( قبل از هر چیزی باید بگم در شهرستان اردکان تمام عصاری های تبدیل کنجد به ارده در کوره های خود حرارت غیر مستقیم به کنجد میدن اصلا و ابدا حرارت به دانه کنجد برخورد نداره و به دمای داخل کوره به کمتر از ۱۸۰ میرسه )
   در مورد حرارت دادن به دانه کنجد که شما فرمودید ارزش غذایی اون از بین میره
   باید بگم طبق تحقیقاتی که شده در تمام دنیا در حال حاضر هیچ نوع روغنی که از دانه های خوراکی خام گرفته بشه خوراکی نیست و طبق استاندارد غیر خوراکی هست و این در ایران و تمام دنیا در حال اجرا هست
   ولی با همه این تفاصیل حتی اگر دانه در حالت بودادن قسمتی از خواص آن را از دست بدهد ( که البته طبق گفته کارشناسان بیرون مرزی این طور نیست بلکه مولکولهای مصرفی روغن بعد از حرارت منظم تر شده و به روغن مناسب به بدن انسان تبدیل میشه) با این حال و حرفهای خودتون در آخرش که روغنهای صنعتی چی هست
   باز هم میشه گفت این روغن هنوز رتبه خیلی بالاتری نسبت به روغنهای دیگه داره
   باز هم ممنون از نظر شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ارتباط با ما
یزد - اردکان - میدان چادرملو - بلوار امام خمینی (ره) - بالاتر از درمانگاه احمد آباد -کارگاه تولیدی تحفه اردکان و مستانه
مسئول فروش عمده محصولات آقای ابومحمدی 09131536500-03532225703--برای فروش خرده و آنلاین آقای کارگر 09133744501
kargar.narin@gmail.com
X